Powered by Smartsupp

Jak prać pokrowiec na materac?

person Wysłane przez: admin

Podstawową funkcją pokrowca jest ochrona materaca przed zabrudzeniami, co pozwala wydłużyć jego żywotność. Pokrowiec skutecznie wchłania pot produkowany przez ludzkie ciało podczas snu, który prowadzi do powstawania plam i nieprzyjemnego zapachu. Gromadzi się na nim również złuszczający się naskórek i kurz, który sprzyja rozmnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Aby zachować odpowiednią higienę snu ważne jest regularne zdejmowanie i pranie pokrowca. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo prać pokrowiec, by zachował swoje właściwości, przeczytaj poniższy artykuł.

Czy pokrowiec z materaca można prać?

Pokrowce na materac są produkowane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, przy użyciu wielu technologii. W efekcie mają różne właściwości, które wpływają na komfort snu oraz trwałość podczas codziennego użytkowania i prania. Większość pokrowców można bez problemu prać w pralce, pod warunkiem że mieszczą się w jej bębnie. Przed praniem warto sprawdzić  instrukcję znajdującą się na metce produktu, gdyż na rynku są dostępne pokrowce, które wymagają czyszczenia chemicznego i w takim przypadku trzeba je przekazać do specjalistycznej pralni.

Jak często trzeba czyścić pokrowiec na materac? 

Chociaż częstotliwość prania pokrowca jest różna i zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika, to zaleca się, aby robić to przynajmniej raz na pół roku. Warto również pokrowiec regularnie odkurzać, usuwając z jego powierzchni takie zanieczyszczenia jak martwy naskórek, włosy czy okruchy jedzenia, które są pożywką dla bakterii. Osoby cierpiące na alergie powinny prać pokrowiec częściej, nawet raz w miesiącu. Pranie w wysokiej temperaturze skutecznie eliminuje roztocza i inne alergeny, które mogą gromadzić się w sypialni. W przypadku większych zabrudzeń, takich jak plamy po jedzeniu czy krwi, ważne jest szybkie działanie. Należy zdjąć pokrowiec jak najszybciej i natychmiast go wyprać, co uniemożliwi przenikanie plam do materaca.

Pranie pokrowca na materac – krok po kroku

Pranie pokrowca zaczynamy od zapoznania się z instrukcją producenta. Dzięki temu dowiemy się, z jakiego materiału został wykonany pokrowiec oraz jakie są zalecane metody pielęgnacji. Ważną informacją jest temperatura prania, która zapewni czystość pokrowca bez uszczerbku dla jego właściwości.

Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrowca z materaca. Przy ściąganiu należy uważać aby nie uszkodzić jego struktury. Aby ułatwić pranie, zaleca się zapięcie ewentualnych zamków i staranne złożenie materiału. Umieszczając go w pralce, upewnijmy się, że ma wystarczająco dużo miejsca, aby nie był zbyt ściśnięty, co miałoby wpływ na jakość prania.

Wybierając program w pralce, pamiętajmy o zalecanej przez producenta temperaturze oraz liczbie obrotów. Chociaż wiele pokrowców można wirować, zawsze warto sprawdzić informacje na metce. Pokrowce z wszytą warstwą pianki powinny być odciskane ręcznie, bez wirowania. Jeśli chodzi o środki piorące, warto postawić na te, które są przyjazne dla skóry i dedykowane do białego prania. Należy unikać płynów zmiękczających, które mogą wpłynąć na właściwości pokrowca, np. jego zdolność do pochłaniania wilgoci.

Po zakończeniu prania ważnym etapem jest suszenie. Pamiętajmy, aby nie suszyć pokrowca w temperaturze wyższej niż zalecana, dzięki temu unikniemy jego deformacji lub utraty właściwości.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac?

Pokrowce w zależności od rodzaju, charakteryzują się innymi właściwościami i zalecaną temperaturą prania. Najczęściej jest to temperatura 40 lub 60 stopni Celsjusza. Temperatura prania uzależniona jest od rodzaju użytej tkaniny oraz ewentualnych dodatków, takich jak kapsułki z probiotykami czy nanosrebro. Dodatki te wpływają nie tylko zalecaną temperaturę prania, ale również na antyalergiczne właściwości pokrowca. Generalnie, wyższa temperatura skuteczniej eliminuje drobnoustroje i zanieczyszczenia. Jeśli jednak zalecenia producenta mówią o praniu w 40 lub 60 stopniach, oznacza to skuteczne usuwanie kurzu, bakterii i roztoczy już w tych temperaturach.

W czym prać pokrowiec?

Pokrowiec na materac najlepiej prać używając łagodnych detergentów przeznaczonych dla białych tkanin, takich jak proszek czy płyn hipoalergiczny. Stosowanie płynów zmiękczających nie jest zalecane, gdyż mogą one niekorzystnie wpływać na właściwości pokrowca, takie jak przepuszczalność powietrza czy wchłanianie wilgoci.

Jak wysuszyć pokrowiec po praniu?

Przed ponownym założeniem wypranego pokrowca na materac,, upewnijmy się, że jest on całkowicie suchy. Pokrowiec, który jest wilgotny lub mokry, może mieć nieprzyjemny zapach oraz sprzyjać powstawaniu stęchlizny i rozwoju pleśni czy grzybów. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta. Pokrowiec możemy wysuszyć w suszarce bębnowej z możliwością regulacji temperatury lub tradycyjnie na suszarce. Wyjątkiem są pokrowce pikowane warstwą pianki, które nie powinny być wirowane ani suszone w suszarce bębnowej. Po ich praniu należy usunąć nadmiar wody i rozłożyć je na płasko, aby swobodnie wyschły. Większość modeli pokrowców toleruje zarówno wirowanie, jak i suszenie w suszarce. Jeśli zdecydujemy się na suszenie mechaniczne, sprawdźmy wcześniej, czy nasze urządzenie pozwala na ustawienie wymaganej temperatury (wskazanej na metce produktu). Susząc pokrowiec w tradycyjny sposób na suszarce unikajmy bezpośredniego działania mocnego słońca czy bliskości gorących grzejników.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie