Akceptuję

Nasza strona używa plików cookies. Kliknięcie „Akceptuję”, zamknięcie tego okna lub dalsze korzystanie oznaczają wyrażenie zgody na naszą Politykę cookies oraz Politykę prywatności.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar i typ materaca do łóżka?

person Wysłane przez: Admin

Badania przeprowadzane przez markę Kneipp dotyczące jakości snu Polaków dobitnie wskazują, iż tylko niewielki odsetek ankietowanych deklaruje brak jakichkolwiek problemów z nocnym wypoczynkiem. Tymczasem, jak twierdzą lekarze i psychologowie, zdrowy oraz spokojny sen jest jedną z prymarnych potrzeb fizjologicznych, która wpływa na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach jego życia. Na brak ciągłości snu i poczucie znużenia bezpośrednio po wstaniu z łóżka wpływ może mieć nieprawidłowa dieta lub zbyt mało aktywny tryb życia. Czasem jednak powód jest zupełnie inny. Okazuje się, że zakłócenia snu mogą wynikać po prostu z przyczyn technicznych. Jakie łóżka i materace wybierać, aby żadna drzemka już nie kojarzyła się z katorgą?

Podstawowe rodzaje łóżek dla dorosłych

Urządzanie wnętrz, zwłaszcza przytulnej sypialni, jest zazwyczaj prawdziwą przyjemnością i sposobnością do tego, aby właściciel czterech ścian pokazał swe zdolności aranżacyjne. Kupując łóżko, użytkownicy najczęściej sugerują się wyłącznie metrażem pomieszczeń, w których ma stanąć mebel, a także ceną i walorami wizualnymi samego łóżka. To kardynalny błąd, ponieważ należy zwracać uwagę także na materiał, z którego łóżko jest wykonane oraz na jego parametry. Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanych surowców, wymienia się:

  • łóżka drewniane;
  • łóżka metalowe;
  • łóżka tapicerowane np. skórą lub innym materiałem.

Rama łóżka powinna być na tyle solidna, aby zapewniała stabilność. Mebel do spania musi legitymować się wyjątkowo wytrzymałym stelażem, który zachowuje względną elastyczność, lecz jednocześnie nie powoduje zapadania się materaca. Łóżka metalowe są bardzo mocne i przybierają czasem dość fantazyjne formy, zaś łóżka tapicerowane charakteryzują się niezwykłą miękkością. Jednak specjaliści za najlepsze uważają tradycyjne łóżka drewniane, których stelaże są najzdrowsze dla ludzkiego kręgosłupa. 

Przyjmuje się, że łóżko pojedyncze powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, zaś mebel do spania przeznaczony dla dwóch osób co najmniej 120 cm szerokości, aby nie dochodziło do upadków i każdy z użytkowników miał swobodę ruchów podczas snu. Z kolei długość łóżka powinna wynosić co najmniej 200 cm, aby dorosła osoba mogła w pełni rozprostować ciało. Spanie w pozycji skulonej lub z nogami wystającymi poza krawędź łóżka to prosty sposób, aby narazić się na ból i nieprawidłowe postawy ciała. Istotna jest również wysokość łóżka. Legowiska położone zbyt nisko, np. bezpośrednio na podłodze, powodują dyskomfort podczas wieczornego kładzenia się i porannego wstawania. Optymalna wysokość to taka, która odpowiada wysokości standardowego siedziska na krześle, gdyż nie obciąża nadmiernie stawów kolanowych. 

Miękki czy twardy, czyli typy materaców

Materac do łóżka powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb danej osoby oraz jej wagi. Osoby o większej masie ciała powinny kupować adekwatnie twardsze materace i odwrotnie. Zanim użytkownik dokona wyboru materaca, może przeprowadzić szybki test jego przydatności. Wystarczy, że położy się na nim w pozycji bocznej, sprawdzając, czy jest ona komfortowa dla kręgosłupa. Jeśli w tej pozycji kupujący czuje się źle i nienaturalnie, oznacza to, iż musi szukać dla siebie innego produktu spełniającego jego osobiste potrzeby. Zwykle przyjmuje się zasadę, że materac do spania nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. 

Ważny jest także precyzyjny dobór rozmiaru materaca. Musi być dopasowany do konkretnego modelu łóżka. Zbyt duży materac nie będzie pasował, zaś zbyt mały może się przesuwać, co sprawi, że spanie nie będzie wiązało się z wygodą. Warto kupować wyłącznie materace z atestami. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór typowych materaców z pianki termoelastycznej dostosowujących się do ciepłoty ludzkiego ciała. Poza tym, jeśli ktoś uskarża się na nadmierną wrażliwość skóry, może wybrać specjalistyczny materac hipoalergiczny i antybakteryjny. W przypadku osoby obłożnie chorej, która większość czasu spędza w łóżku, sprawdzi się natomiast nowoczesny materac przeciwodleżynowy. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password