Jak prawidłowo dobrać rozmiar i typ materaca do łóżka?

person Wysłane przez: Admin

Badania przeprowadzone przez firmę Kneipp na temat jakości snu wśród Polaków wyraźnie pokazują, że jedynie niewielka część badanych twierdzi, że nie ma żadnych trudności z nocnym odpoczynkiem. Lekarze specjaliści oraz psycholodzy podkreślają, że zdrowy i spokojny sen jest jednym z kluczowych elementów naszych potrzeb fizjologicznych, które wpływają na nasze funkcjonowanie we wszystkich aspektach życia. Przerwany sen i uczucie zmęczenia od razu po przebudzeniu mogą wynikać z niewłaściwej diety lub zbyt siedzącego stylu życia. Czasami jednak przyczyna jest zupełnie inna. Okazuje się, że zakłócenia snu mogą również wynikać z doboru złego materaca oraz łóżka. Jak zatem właściwie dobrać wielkość oraz rodzaj materaca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje materacy

Materace różnią się od siebie nie tylko rozmiarem oraz grubością. Jednak kluczowe znaczenie ma coś, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka - rodzaj wypełnienia. Na rynku dostępne są materace sprężynowe, piankowe, kieszeniowe oraz lateksowe. Każdy z tych typów posiada swoje unikalne właściwości, które stanowią podstawę dla wyboru jednego czy innego modelu materaca.

Materac sprężynowy

Materace sprężynowe są również określane mianem bonellowych. Tego typu materac zbudowany jest z połączonych ze sobą sprężyn, które dostosowują się do ciężaru ciała osoby na nim leżącej. Kiedyś takie materace zwykle pokrywano cienką warstwą pianki. Obecnie zamiast tego używa się specjalnej warstwy ochronnej wykonanej z włókien kokosowych, morskiej trawy lub końskiego włosia, co zapobiega wydostawaniu się sprężyn na zewnątrz. Sprężyny w materacu bonelowym łączą się tworząc zwoje. Im więcej zwojów, tym materac jest grubszy i bardziej sprężysty. Wysokiej jakości materace sprężynowe wypełniane są nieco grubszym drutem. Głównym atutem tego rodzaju materaca sprężynowego jest jego przystępna cena. Wśród wad można wymienić niską sprężystość punktową i większą twardość.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy wyróżnia fakt, że każda z jego sprężyn umieszczona jest w oddzielnej tkaninowej kieszeni, co eliminuje ich wzajemne oddziaływanie. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka elastyczność materaca oraz jego zdolność do dopasowania się do formy ciała. Dodatkowo, zmiana pozycji przez osobę leżącą obok jest mniej odczuwalna niż w przypadku innych typów materacy. Tego typu materace polecane są przede wszystkim do sypialni małżeńskich. Materace kieszeniowe reagują na nacisk punktowo, co zapewnia wysoki komfort snu. Przy wyborze materaca kieszeniowego należy zwrócić uwagę na materiał, którym pokryte są sprężyny. Najczęściej spotykamy tutaj pianki poliuretanowe, ale można też znaleźć pokrowce wykonane z maty kokosowej czy lateksu.

Materac lateksowy

Materac ten, dzięki wkładowi z lateksu, wyróżnia się dużą elastycznością. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Po opuszczeniu go, powraca do swojej oryginalnej formy. Wypełnienie tego typu materaca tworzy się poprzez połączenie mleczka kauczukowego i syntetycznego lateksu. Im więcej naturalnego lateksu jest w składzie materaca, tym jest on lepszej jakości. Porowata struktura materaca zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie pocimy się podczas snu na nim. Zaletami materacy wykonanych z naturalnego lateksu są także dobre właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stanowi to dla nich idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie. Ponieważ materac lateksowy nie deformuje się pod wpływem ciężaru ciała, jest stosowany w łóżkach dla dwóch osób. Dzięki swojej wysokiej elastyczności, materac lateksowy jest odpowiedni do stelaży ruchomych.

Materac piankowy

Materace piankowe dostępne w sprzedaży różnią się między sobą twardością i elastycznością. Wpływ na to ma typ pianki użytej do ich produkcji. Materac piankowy może być typu termoelastycznego lub wysokoelastycznego. Często spotykamy modele wykonane z pianki wysokoelastycznej. Jest to wariant pianki poliuretanowej, który charakteryzuje się wyjątkową sprężystością. Materac piankowy dobrze dopasowuje się do ciała, co gwarantuje komfortowy sen. Inny typ pianki to pianka termoelastyczna. Pianka ta pod wpływem ciepła zwiększa swoją elastyczność, dzięki temu zapewnia idealne wsparcie dla kręgosłupa. Dodatkowo, doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i redukuje nacisk, co przyczynia się do optymalnego relaksu mięśni podczas snu.

Miękki czy twardy materac?

Dobór materaca do łóżka powinien uwzględniać indywidualne wymagania danej osoby, w tym jej wagę. Osoby o większej masie ciała powinny wybierać materace o większej twardości, natomiast te o mniejszej wadze - miększe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie materaca, warto przeprowadzić prosty test, polegający na położeniu się na materacu na boku i ocenieniu komfortu dla kręgosłupa. Jeżeli w tej pozycji użytkownik czuje dyskomfort lub nienaturalne ułożenie, to znak, że powinien poszukać innego produktu, który lepiej zaspokoi jego indywidualne potrzeby. Przyjmuje się zasady, że idealny materac do snu nie powinien być ani nadmiernie miękki, ani zbyt twardy.

Rozmiar materaca, a wzrost użytkownika

Rozmiar materaca najłatwiej dobrać kierując się wzrostem użytkownika. Inny rozmiar materaca będzie odpowiedni dla dziecka, inny dla nastolatka, a jeszcze inny dla osoby dorosłej.

Materace dla najmłodszych podzielone są według grup wiekowych:

- niemowlęta – najbardziej zalecane i powszechne są materace o szerokości od 60 do 70 cm i długości od 120 do 140 cm

- dzieci przedszkolne – szerokość mieści się w zakresie 70-90 cm, długość natomiast wynosi 180 cm

- dzieci od 7 do 12 lat – szerokość materaca wynosi między 70-90 cm, natomiast długość zwiększa się do 200 cm

- młodzież – można wybrać dla nich materac identyczny jak dla dorosłych

Wymiary materaca dla osób dorosłych:

materac o 15-20 cm dłuższy niż wzrost osoby – to minimalna długość materaca, adekwatna dla dorosłego (większość materacy dostępnych na rynku ma długość 200 cm)

materac o szerokości 70 cm – to minimalna szerokość materaca jednoosobowego (najbardziej zalecaną szerokością dla dorosłego jest 90 cm)

Rama łóżka, a wielkość materaca

Podczas wyboru odpowiedniego materaca, ważne jest także dopasowanie go do ramy łóżka. Powinniśmy precyzyjnie zmierzyć ramę łóżka, aby ustalić, jaką przestrzeń mamy do wykorzystania. Pomiary ramy należy przeprowadzić wewnątrz, odejmując kilka centymetrów, gdyż z powodu np. obszycia krawędzi, materac może się nie zmieścić. Dodatkowo, kilka centymetrów luzu między materacem a ramą łóżka umożliwi lepszą cyrkulację powietrza. Zatem, jeśli wymiary ramy wynoszą 182×200 cm, zaleca się wybór materaca o rozmiarach 180×200 cm.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie