Jak wybrać materac redukujący chrapanie? – poradnik
141Chrapanie to problem, który powoduje problemy nie tylko dla osoby śpiącej, ale także dla bliskich. Odpowiednio dobrany materac redukujący chrapanie może pomóc. W niniejszym poradniku dowiesz się jak chrapanie a materac są ze sobą związane, oraz jak wybrać najlepszy materac, by skutecznie poprawić jakość snu.
Wpływ odpowiedniego materaca na redukcje chrapania
Co powoduje chrapanie i jak na nie wpływa materac? Chrapanie jest zjawiskiem uciążliwym, szczególnie dla osób towarzyszących chrapiącemu. Sam zainteresowany najczęściej jest nieświadomy i zapomina o chrapaniu podczas snu. Przyczyn chrapania jest wiele. Należą do nich m.in.: obniżenie napięcia mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa i otyłość. Nadmierne rozluźnienie mięśni kontrolujących drogi oddechowe podczas snu powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka. To wpływa na zwężenie górnych dróg oddechowych i chrapanie.
Zbyt duże zwężenie powoduje problemy z oddychaniem, a całkowite zablokowanie zatrzymuje akcję oddechową. Przywrócenie jej poprzedza wrażenie duszenia się i walka o oddech. Jeżeli przerwy w oddychaniu trwają od kilku do kilkunastu sekund i powtarzają się wielokrotnie w ciągu nocy, to może świadczyć o obturacyjnym bezdechu sennym. A tu już mamy styczność ze zjawiskiem chorobowym i konieczny jest kontakt z lekarzem, najlepiej pulmonologiem. Chociaż problem często wiąże się z bezdechem sennym, odpowiedni materac redukujący chrapanie może pomóc w zmniejszeniu tego zjawiska.
Materac a pozycja snu - dlaczego ma to znaczenie?
Stwierdzono, że najczęściej chrapią osoby, które śpią na wznak. Wówczas język opada do tyłu, otwierają się usta, a zwęża się gardło. Czasami wystarczy zmienić pozycję snu, aby uniknąć chrapania. Natomiast optymalną pozycją do snu jest spanie na boku z głową lekko uniesioną względem reszty ciała. Znaczenie ma wybór odpowiedniego materaca, dającego podparcie dla każdej części ciała. Wówczas barki, szyja, głowa są w prawidłowej pozycji, zapobiegając epizodom niedotlenienia. Dobór materaca powinien uwzględniać: indywidualne potrzeby i preferencje, anatomię ciała, wagę, wzrost oraz ewentualne dolegliwości kręgosłupa czy stawów. Podsumowując poprawa snu materac powinna uwzględniać indywidualne potrzeby, wagę, wzrost, oraz problemy zdrowotne takie jak problemy z kręgosłupem.
Jakie cechy ma najlepszy materac na chrapanie?
Najlepszy materac na chrapanie powinien wspierać prawidłowe ustawienie kręgosłupa, sprzyjać spaniu na boku oraz nie pogarszać dolegliwości nosa spowodowanych alergiami lub anatomią. Wymienionym zaletom sprzyja wybór odpowiedniej twardości materaca. W użytkowaniu sprawdza się średnio twardy materac zapewniający mieszankę miękkości i wsparcie do spania na boku, czyli w pozycji zalecanej do redukcji chrapania. Przy wyborze należy też uwzględnić wagę śpiącego. Ogólna zasada mówi, że im większa waga, tym twardszy materac.
Jakie cechy materaca pomagają w redukcji chrapania?
W zestawieniu chrapanie a materac trudno jednoznacznie określić, jakie cechy ma materac redukujący chrapanie. Ogólnie najzdrowszy materac redukujący chrapanie to ten, który skutecznie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i preferencji, zapewniają wsparcie dla kręgosłupa i redukują nacisk. Dla większości są to: materace średnio twarde oznaczone symbolem H, równomiernie rozkładające ciężar ciała i wykonane z wytrzymałych i przyjaznych dla zdrowia materiałów. Czasami, marzenie każdego chrapiącego i towarzyszącej mu osoby, zmiana pozycji może spowodować redukcję chrapania. Jednak zjawisko chrapania w naszym społeczeństwie nasila się, stając się źródłem dyskomfortu, braku odpoczynku czy wręcz zażenowania.
Podsumowanie
Chociaż chrapanie a materac to temat skomplikowany, wybór właściwego produktu może pomóc. Taki materac nie powinien być zbyt miękki, gdyż nadmiernie się zapada, ani zbyt twardy, gdyż nie służy to odpowiedniej pozycji kręgosłupa. Przy wciąż zwiększającej się liczbie różnorodnych alergii ważna jest też antyalergiczność materaca i jego wytrzymałość. Wskazana częstotliwość wymiany materaca to raz na od 7 do 10-ciu lat. Zatem jest to spory przedział czasu dla przyjaznych człowiekowi i środowisku materiałów. To tłumaczy, dlaczego materac powinien być wykonany z odpowiednio trwałych materiałów.
Przy chrapaniu cały czas pamiętać trzeba o znaczeniu pozycji do spania. Najbardziej wskazana jest pozycja na boku z lekkim uniesieniem głowy. Aby pomóc sercu warto wybrać lewy bok. Twardość i elastyczność materiałów tworzących materac powinna sprzyjać wsparciu ciała na całej jego powierzchni, otuleniu i utrwaleniu pozycji. Chrapanie wzmacnia leżenie na wznak. Wskazane jest unikanie tej pozycji, gdyż czasami, aby wyeliminować chrapanie, wystarczy zmienić pozycję spania. Ponadto leżenie na boku sprzyja wydłużeniu kręgosłupa, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu pleców. Warto też popracować nad higieną snu. Sypiać regularnie, unikać stanów przemęczenia i zajadania stresu przed snem. Czystość materaca, jego dobra cyrkulacja i antyalergiczne właściwości, a także miłe wrażenia dotykowe też mogą wpłynąć na zminimalizować chrapanie.
Praca nad jakością snu ma niebagatelne znaczenie, gdyż o ile chrapanie jest uciążliwym (zwłaszcza dla osób towarzyszących) zjawiskiem, o tyle obturacyjny bezdech senny jest poważną chorobą. Dobór odpowiedniego materaca może pomóc w podwyższeniu jakości snu, ale nie zastąpi wizyty u lekarza pulmonologa. Gdy zaniepokoją nas objawy bezdechu sennego u siebie czy partnera, nie należy tego lekceważyć tylko dążyć do rozpoznania zjawiska i diagnozy specjalisty. Obturacyjny bezdech senny jest związany z chrapaniem. Statystyki wskazują, że chrapie około 2 miliardów ludzi. Dotyczy to głównie osób starszych i z nadwagą. Wśród chrapiących obserwujemy coraz większy udział kobiet. Szacuje się, że 30 procent chrapiących cierpi na bezdech senny. Schorzenie to wpływa na brak komfortu snu, przemęczenie, brak koncentracji i gorsze funkcjonowanie podczas dnia.
W tej samej kategorii
- Materac dla osób aktywnych fizycznie – jak wybrać materac wspierający regenerację?
- Materac dla alergika - na co zwrócić uwagę?
- Materace dla seniorów – na co zwrócić uwagę?
- Jak zmniejszyć stres i poprawić sen dzięki dobrze dobranemu materacowi poprawiającemu sen?
- Ergonomia snu: jak wybrać idealny materac? | Lulandia