Materac dla alergika - na co zwrócić uwagę?
144Wybór materaca dla alergika to sekret zdrowego snu. Na rynku dostępne są różne antyalergiczne materace które nie wpuszczają alergenów do sypialni. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego materaca dla alergików.
Jakie alergeny mogą występować w materacach?
Alergie są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Może pojawić się znikąd i w każdym wieku. Nikt z nas nie może z całą pewnością powiedzieć, że nie dotyka go, ani nie dotknie w przyszłości alergia. Jeżeli dotychczas nie jesteśmy wrażliwi na pylenie roślin, to czy na pewno poradzimy sobie z alergenami roztoczy pleśni, kurzu i grzybów, które mogą namnażać się w na przykład w naszych materacach? Dlatego wskazane jest wybieranie materaca antyalergicznego z pełną świadomością i z odpowiednią porcją wiedzy. Wybór antyalergicznego materaca jest w stanie zminimalizować te wszystkie zagrożenia.
Jakie cechy materaca są kluczowe dla alergików?
Antyalergiczne materace powinny cechować się dobrą cyrkulacją powietrza. W źle dobranych materiałach łatwiej rozwijają się bakterie i grzyby, a zła cyrkulacje powietrza sprawia, że materac gorzej odprowadza wilgoć. Wskazane jest unikanie materacy całkowicie wykonanych z materiałów naturalnych. Mogą one sprzyjać namnażaniu mikroorganizmów, przez co sprzyjać uczulaniu użytkownika. W przypadku alergików sprawdzają się materace wykonane z lateksu lub pianki na przykład wysokoelastycznej.
Najlepsze materiały w materacach dla alergików
Przy wyborze odpowiedniego materaca dla alergika warto zwrócić uwagę na skład materiałów, z których został wykonany. Dla alergików zalecany jest materac lateksowy, do którego zastosowano lateks naturalny i syntetyczny. Wskazane jest, aby w składzie dominował lateks syntetyczny, a sam materac miał specjalne nacięcia umożliwiające dobrą wentylację, usuwającą niepotrzebną wilgoć. Ten materac ma zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce. Sprzyja to łatwemu utrzymaniu higieny. Dla alergika przydatny może się okazać materac piankowy. Wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Pianka przepuszcza powietrze i jest antyalergiczna. Niektóre materace piankowe mają też dodatkowe systemy wentylacyjne, co pozwala utrzymywać odpowiednią temperaturę i zapobiega namnażaniu grzybów i bakterii. Dodatkowo pokrowiec jest wykonany z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych.
Jak dbać o materac, aby był bezpieczny dla alergika?
Dbanie o materac dla alergika to wyzwanie. Pomoże nam w tym kilka rutynowych czynności. Warto pamiętać, że w przypadku materaca dla alergika pewne czynności dobrze byłoby zwielokrotnić i zapewnić ochronę zgodnie z zauważonymi potrzebami. Warto używać ochraniacz na materac, gdyż skutecznie chroni przed roztoczami i wilgocią.
Ponadto materac można prać, co bardzo pomoże w utrzymaniu czystości. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pranie przy użyciu środka nieuczulającego alergika. Rutynową czynnością raz na trzy do sześciu miesięcy powinno być odwracanie materaca, co pomoże w równomiernym zużyciu. Dłuższemu życiu materaca nie służy skakanie po nim, co może wystąpić w przypadku dzieci. Materac jest zaprojektowany nie na punktowe, a na równomierne rozłożenie ciężaru. Co kilka miesięcy warto materac odkurzyć.
Można to zrobić odkurzaczem, używając końcówki do mebli tapicerowanych. Przed odkurzaniem można materac posypać sodą, która pochłania nieprzyjemne zapachy. Ważne jest zapewnienie materacowi dla alergika odpowiedniej wentylacji. Pomoże w osiągnięciu tego efektu położenie go na łóżku lub na stelażu. Sprzyja to odpowiedniej cyrkulacji. Także w sypialni warto zadbać o odpowiednie warunki. Optymalna wilgoć to od 40-stu do 60-ściu procent, temperatura powinna być dostosowana do użytkowników, pomieszczenie warto odpowiednio często wietrzyć, bo to także wpływa na komfort snu.
Materace hipoalergiczne – czy warto?
Hipoalergiczny materac, to doskonały wybór dla osób cierpiących na łagodne formy alergii. Tworzone one są z materiałów stosowanych przy materacach dla alergików mają właściwości antygrzybicze i antyalergiczne. Odpowiednio dobrany materac może mieć wpływ na poprawę komfortu snu i codziennego funkcjonowania przy, na przykład, następujących dolegliwościach: katar, kichanie i drapanie w gardle. Materace dla hipoalergików tworzone są z tych samych komponentów, co dla alergików. Być może to one sprawią, że któregoś dnia obudzisz się bez zapchanego nosa i kichania?
Materace dla alergików - zajrzyjmy do wnętrza
Najważniejszym kryterium przy wyborze materaca dla alergików powinno być wypełnienie. To od niego zależy dobre ułożenie kręgosłupa oraz jego podparcie, co przekłada się na komfort snu. Korzystne dla alergików są materace lateksowe. Charakteryzują się one wysoką trwałością i elastycznością punktową. Pianka powstaje w wyniku połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Materiały, z których tworzone są materace piankowe mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Doskonale dopasowują się do kształtów ciała. Mają odpowiedni wewnętrzny system otworów, dzięki czemu wnętrze materaca poddawane jest ciągłej wentylacji.
Wygodę i komfort snu może podnieść materac z pianki termoelastycznej wykonany z pianki poliuretanowej, która zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Przyjmując ciepło dopasowuje się do ciała i gwarantuje odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego ułożenia.
Odpowiednio wybrany materac dla alergika nie tylko zapewnia zdrowy sen, ale także poprawia jakość życia, eliminując uciążliwe objawy alergii, takie jak, katar, kichanie i podrażnienia skóry.
W tej samej kategorii
- Materac dla osób aktywnych fizycznie – jak wybrać materac wspierający regenerację?
- Materace dla seniorów – na co zwrócić uwagę?
- Jak zmniejszyć stres i poprawić sen dzięki dobrze dobranemu materacowi poprawiającemu sen?
- Jak wybrać materac redukujący chrapanie? – poradnik
- Ergonomia snu: jak wybrać idealny materac? | Lulandia