Akceptuję

Nasza strona używa plików cookies. Kliknięcie „Akceptuję”, zamknięcie tego okna lub dalsze korzystanie oznaczają wyrażenie zgody na naszą Politykę cookies oraz Politykę prywatności.

Materac dla osób z dyskopatią lędźwiową - jaki wybrać?

person Wysłane przez: Admin

Dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy kręgosłupa nigdy nie powinny być bagatelizowane. Niestety, mało kto zwraca na nie uwagę, aż do momentu, kiedy ich nasilenie nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Jeśli bóle mają charakter nawracający, wówczas mogą mieć związek z poważnym schorzeniem. Jednym z nich może być dyskopatia. Jej leczenie może zostać wsparte przez wybór odpowiedniego materaca. Wobec tego czym jest dyskopatia i jaki materac wybrać dla osoby, która się z nią zmaga?

Czym jest dyskopatia lędźwiowa?

Dyskopatia lędźwiowa, jest schorzeniem obejmującym dysk lędźwiowy. Jest to nic innego jak krążek międzykręgowy, który u osób z dyskopatią ulega degeneracji. U osób zdrowych krążek ten ma dobrze uwodnioną i plastyczną strukturę. W przebiegu schorzenia dyskopatycznego jednak staje się on mocno osłabiony i mniej podatny na symbiotyczne współdziałanie z całym kręgosłupem. Dodatkowo w przebiegu dyskopatii ma on tendencję do przemieszczania się i uciskania nerwów, a to z kolei doprowadza do powstania dolegliwości bólowych. Pierwszym i wyraźnym symptomem schorzenia, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest silny i rwący ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Może się on pojawić nagle, bez wyraźnego powodu, ale także może towarzyszyć gwałtownym ruchom. Często zdarza się tak, że ból jest na tyle silny, że całkowicie uniemożliwia nam poruszanie się.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej - cechy idealnego materaca

Pierwszym krokiem do terapii schorzenia jakim jest dyskopatia lędźwiowa, jest dobranie odpowiedniego materaca. Nie da się ukryć, że w społeczeństwie panuje dość przerażający mit odnośnie tego, że osoby z wadami kręgosłupa powinny spać na możliwie jak najtwardszym podłożu. Warto sobie uświadomić, że w większości przypadków może być dokładnie odwrotnie. Wobec tego czym powinien cechować się idealny materac dla osób z dyskopatią? Otóż:

■ materac musi być idealnie dostosowany do wagi osoby, która będzie na nim wypoczywać;

■ materac powinien odkształcać się pod ciężarem śpiącej na nim osoby;

■ materac powinien zapewnić punktowe oparcie;

■ materac powinien wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa;

■ materac powinien mieć osobne strefy twardości.

Powyższe parametry materacy, pozwalają zrozumieć to, jak powinien on oddziaływać i wspierać terapię u osób z dyskopatią. Warto zaznaczyć, że dobór odpowiedniego materaca potrafi skutecznie przyczynić się do zminimalizowania dolegliwości bólowych, a także poprawy jakości wypoczynku u osób borykających się z dyskopatią.

Jaki materac wybrać dla osoby cierpiącej na dyskopatię?

Wspomniane już zostało, jakie cechy powinien mieć idealny materac dla osób cierpiących na dyskopatię. Jakie modele więc spełniają powyższe wymagania? Otóż wydawać by się mogło, że świetnym i optymalnym wyborem będą materace piankowe - wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokiej jakości materace kieszeniowe czyli multipocket. Ważne również, by materac posiadał osobne strefy twardości na odcinek szyjny, lędźwiowy, a także na pośladki oraz na nogi. Wówczas będzie on mógł odpowiednio asekurować naturalne krzywizny kręgosłupa, a także całego ciała. Warto zauważyć, że przy zaawansowanej formie dyskopatii, lekarz może zalecić spanie z lekko uniesionymi nogami. Wówczas możliwy będzie dobór tylko i wyłącznie materaca piankowego, a także dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża, który zapewni nogom wyższą pozycję podczas snu. Materace dla osób cierpiących na dyskopatię muszą być produktami wysokiej jakości. Tylko wtedy będą one efektywnie wspierać terapię.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password