Powered by Smartsupp

Pianka Memory Foam - czym jest i jak działa?

person Wysłane przez: admin

Pianka memory cieszy się coraz większą popularnością wśród producentów i sprzedawców materacy. Obecnie w sklepach z materacami trudno znaleźć model materaca, który nie zawierałby pianki memory foam. Czym jest pianka memory oraz jakie są jej zalety? Odpowiedz na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Pianka memory – co to jest?

Termin "Pianka memory", czyli piana z pamięcią (znana również jako memory foam), to rodzaj pianki poliuretanowej, która ma właściwości wiskoelastyczne. Została ona pierwotnie opracowana przez NASA w latach 60. XX wieku w celu poprawy bezpieczeństwa poduszek amortyzujących w pojazdach kosmicznych. W późniejszych latach, materiał ten zyskał dużą popularność i został zaadaptowany do użytku komercyjnego, szczególnie w produktach takich jak materace, poduszki, czy nakładki na materace. Pianka memory, będąca rodzajem pianki poliuretanowej, jest produkowana przede wszystkim z połączenia poliolu i izocyjanianu. Poliuretan to polimer, będący bardziej szczegółowo estrowo-amidowym produktem pochodnym kwasu węglowego. Proces wytwarzania pianki memory polega na starannym zmieszaniu wybranych składników, które podczas reakcji tworzą strukturę piany i ulegają utwardzeniu.

Pianka memory charakteryzuje się zdolnością do dopasowywania się do kształtu ciała pod wpływem temperatury i nacisku, co pozwala na równomierny rozkład ciężaru ciała i zmniejszenie punktów nacisku. Po usunięciu nacisku, pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu, co dało podstawę do nazwania jej "pianą z pamięcią".

Zastosowanie pianki memory

Pianka memory, znana także jako memory foam, to materiał, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach. Oprócz powszechnego użycia w materacach, które dopasowują się do kształtu ciała i temperatury użytkownika, pianka memory jest również wykorzystywana w różnych innych sektorach, co świadczy o jej wszechstronności.

Motoryzacja

W przemyśle motoryzacyjnym, pianka memory jest stosowana do poprawy komfortu siedzenia. Dzięki swojej zdolności do zapamiętywania kształtu, pianka zapewnia ergonomiczne wsparcie, adaptując się do kształtu ciała kierowcy lub pasażera, co jest szczególnie istotne podczas długich podróży. Wypełnienia drzwi i panele drzwiowe wykorzystujące ten materiał nie tylko poprawiają komfort, ale także mogą pochłaniać wibracje i hałas z zewnątrz, poprawiając tym samym wyciszenie kabiny pojazdu.

Medycyna

W branży medycznej, wykorzystanie pianki memory jest równie ważne. Materiał ten odgrywa kluczową rolę w produkcji podkładów ortopedycznych oraz w aparatów ortopedycznych, które muszą być dokładnie dopasowane do pacjenta. Poduszki i materace antyodleżynowe wykonane z pianki memory foam są kluczowe dla pacjentów spędzających długi czas w łóżku, ponieważ rozkładają nacisk równomiernie, redukując ryzyko powstawania odleżyn.

Sport

W sporcie, pianka memory foam znajduje zastosowanie w ochraniaczach i kaskach, gdzie jej głównym zadaniem jest absorpcja energii wstrząsów, co może zapobiec urazom. Wykorzystanie tego materiału w poduszkach amortyzujących stosowanych w butach sportowych lub innych urządzeniach sportowych zapewnia lepszą ochronę i komfort, co jest nieocenione szczególnie dla sportowców narażonych na częste uderzenia czy naciski.

Personalizacja i komfort

Pianka memory foam jest ceniona za jej zdolność do personalizacji – materiał dostosowuje się do użytkownika, nie na odwrót. Dzięki temu, produkty wyposażone w ten materiał są wyjątkowo komfortowe i ergonomiczne, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

Czy materace z pianką memory to dobry wybór?

Materac z pianką memory jest polecany dla osób, które szukają materaca dopasowującego się do kształtu ich ciała i zapewniającego wsparcie, szczególnie dla kręgosłupa i stawów. Jego zdolność do minimalizacji transferu ruchu sprawia, że jest on również atrakcyjny dla par, gdzie ruch jednej osoby może przeszkadzać drugiej. Dodatkowo, z uwagi na swoje hipoalergiczne właściwości, materace te mogą być odpowiednie dla alergików. Są także trwałe, co oznacza, że mogą być dobrym długoterminowym zakupem.

Mimo wielu zalet, materace z pianka memory podobnie jak inne matrace mają swoje wady. Zaliczyć do nich można fakt, że zatrzymują one ciepło, co nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają tendencję do przegrzewania się w nocy. Występujący na początku specyficzny zapach, choć z czasem zanika, dla niektórych również może być nieprzyjemny. Niektórzy użytkownicy mogą również nie preferować uczucia zapadania się, które jest charakterystyczne dla tego typu materaca, oraz mogą mieć trudności z przemieszczaniem się na takiej powierzchni. Ponadto, materace te są często droższe i cięższe niż inne typy, co może stanowić dodatkowe wyzwanie przy ich obracaniu czy przenoszeniu.

Ostatecznie, decyzja o zakupie materaca z pianki memory zależy od naszych indywidualnych upodobań i rozważenia przewag, jakie ten materac może mieć w kontekście ewentualnych minusów. Przed podjęciem decyzji warto osobiście przetestować materac, a także zapoznać się z oferowaną przez producenta polityką zwrotów, by mieć pewność, że wybrany model odpowiada osobistym wymaganiom dotyczącym komfortu podczas snu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie