Czym są strefy twardości w materacu?

person Wysłane przez: Admin

W trakcie poszukiwań odpowiedniego materaca, najczęściej pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę, jest materiał, z którego jest wykonany - czy jest to materac sprężynowy, czy piankowy. Jednak równie ważny jest stopień twardości materaca. To właśnie strefy twardości w materacu odpowiadają za prawidłowe utrzymanie kształtu kręgosłupa i pozycji ciała. To one kształtują nasze ciało podczas snu. Dzięki właściwej pozycji ciała, budzimy się rano zregenerowani i wypoczęci. Strefy twardości mogą również przynieść ulgę w przypadku różnego rodzaju dolegliwości kręgosłupa, ponieważ niewłaściwy materac jest często ich przyczyną.

Czym są strefy twardości w materacu?

Strefy twardości w materacach to nic innego jak ergonomiczny podział na fragmenty o różnorodnej twardości i elastyczności punktowej, dostosowane do poszczególnych fragmentów naszego ciała. Tym samym materac precyzyjniej wspiera ciało na całej jego długości.

Efektem użycia stref twardości, lub jak niektórzy preferują, stref komfortu, jest adaptacja do anatomicznych kształtów ciała człowieka. Oczywiście, to nie jest idealne rozwiązanie dla wszystkich. Istnieją tu również pewne ograniczenia. Badania dotyczące anatomii człowieka wykazały pewną regularność w budowie każdej osoby. Osoby o wzroście między 160 a 180 cm różnią się głównie długością nóg. Proporcje tułowia pozostają jednakowe. Pozwala to na ustalenie, jakie powinno być ustawienie twardości materaca, aby konkretny fragment ciała człowieka znalazł się dokładnie na odpowiedniej dla tej części ciała twardości.

To oznacza, że osoby o wzroście do 160 cm, a także osoby wysokie, o wzroście powyżej 180 cm, powinny raczej omijać materace z strefami twardości. Dlatego właśnie nie polecamy materaców strefowych dla dzieci i młodzieży. Osoby powyżej 180 cm po prostu nie mieszczą się w wyznaczonych strefach i mogą doświadczać dyskomfortu podczas snu.

Ile stref twardości może posiadać materac?

Najczęściej spotykanymi materacami na rynku są te posiadające trzy, pięć lub siedem stref twardości. Materac trzystrefowy to absolutne minimum - oferuje wsparcie dla ciała w centralnej części materaca, co oznacza, że jest tam twardszy w porównaniu do dwóch pozostałych stref. Pozwala to na stabilizację bioder, co chroni odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Następnym, bardziej zaawansowanym typem materaców, są te z pięcioma strefami twardości. W przeciwieństwie do wariantu trzystrefowego, posiadają one dodatkową strefę, która zmniejsza nacisk ramion na materac.

Najdoskonalszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest materac z siedmioma strefami twardości. Dostarcza on najskuteczniejsze dopasowanie do struktury ciała, co najbardziej sprzyja zdrowiu i jakości snu. Każda z siedmiu wyznaczonych stref charakteryzuje się innym stopniem twardości. Najtwardsza z nich wspiera odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa - najcięższy segment naszego ciała. Strefa o średniej twardości podtrzymuje uda i klatkę piersiową, natomiast nieco twardsza znajduje się w rejonie barków, ramion, łydek i kolan. Każda część ciała charakteryzuje się różną twardością, co powinno być brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca.

Podział stref twardości

Jak już wyżej wspomnieliśmy, najlepsze materace to te które posiadają siedem stref twardości. Co więcej, ich budowa pozwala na odwracanie materaca w osi długości, co przyczynia się do zwiększenia jego trwałości. Rozłożenie stref twardości dla materaca 7-strefowego wygląda następująco:

strefa głowy – sprzyja poprawie cyrkulacji krwi,

strefa barków – segment o większej elastyczności, co powoduje rozluźnienie mięśni szyjnych i odciąża kręgi szyjne,

strefa kręgów lędźwiowych – dostarcza solidnego wsparcia dla kręgosłupa,

strefa miednicy – część o średniej twardości, ułożenie na boku zapewnia utrzymanie prostej linii kręgosłupa podczas snu,

strefa ud – dostarcza mocne wsparcie,

strefa łydek – kolejny segment o większej elastyczności, zapewnia niezakłócone krążenie krwi,

strefa stóp – część o średniej twardości, zapewnia odprężenie dla stóp i komfort dla pięt podczas odpoczynku.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie