Powered by Smartsupp

Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

person Wysłane przez: admin

Coraz więcej osób bez względu na wiek boryka się z problemami kręgosłupa. Przyczyną tego stanu rzeczy są różne czynniki, takie jak siedzący tryb życia, praca przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji, ograniczona aktywność fizyczna, a także nadwaga. Dodatkowo, ból kręgosłupa może być pogłębiany przez sen na nieodpowiednim materacu. Aby poprawić jakość snu i higienę nocnego wypoczynku, ważne jest wybranie odpowiedniego materaca. W naszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca, który będzie najbardziej odpowiedni dla osób zmagających się z przepukliną kręgosłupa.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa, znana również jako wypadnięcie dysku, to stan, w którym miękka substancja znajdująca się wewnątrz dysku międzykręgowego (jądro miażdżyste) przemieszcza się na zewnątrz przez pęknięcie lub rozerwanie pierścienia włóknistego, czyli zewnętrznej części dysku. Ten proces może prowadzić do ucisku na nerwy kręgosłupowe, co często powoduje ból, drętwienie lub osłabienie w różnych częściach ciała, zależnie od lokalizacji przepukliny.

Przepukliny mogą wystąpić w dowolnym obszarze kręgosłupa, ale najczęściej dotykają dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy) oraz szyi (kręgosłup szyjny).  Do najczęstszych przyczyn należą zużycie i starzenie się dysków kręgosłupa, urazy, podnoszenie ciężarów niewłaściwą techniką, długotrwałe siedzenie, nadwaga, palenie tytoniu oraz brak regularnej aktywności fizycznej. Głównym objawem przepukliny jest ból, który może promieniować do innych części ciała, np. z kręgosłupa lędźwiowego do nóg. Inne objawy to drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni oraz problemy z kontrolowaniem pęcherza moczowego lub jelit w bardziej poważnych przypadkach.

Jaki materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Jednym ze skutecznych sposobów łagodzenia tych dolegliwości jest inwestycja w odpowiedni materac do sypialni. Dobrze dobrany materac może znacząco przyczynić się do poprawy jakości snu oraz zmniejszenia bólu pleców. Powinien on być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, wspierać kręgosłup i zapewniać odpowiednie ułożenie ciała podczas snu.

Idealnym rozwiązaniem będzie materac z pianki termoelastycznej. Ten rodzaj materaca jest specjalnie zaprojektowany, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała, co pomaga zminimalizować punkty ucisku na nerwy. Dzięki swojej strukturze, materac z pianki termoelastycznej nie ulega łatwo uginaniu, odkształcaniu, ani nie obniża się w sposób, który mógłby negatywnie wpływać na kręgosłup. Korzystanie z takiego materaca może znacząco poprawić jakość snu, która często jest problemem u osób cierpiących na wypadanie dysku.

Warto również rozważyć zakup materaca medycznego z możliwością regulacji twardości. Jednak, przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże w wyborze najbardziej odpowiedniego modelu. Wysokiej jakości materac medyczny pozwala na osiągnięcie naturalnej pozycji kręgosłupa podczas snu, odpowiednio podpierając miednicę, ramiona, czy szyję. Taka inwestycja może przynieść szybką poprawę samopoczucia, a w dłuższym czasie przyczynić się do wyleczenia przepukliny kręgosłupa. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie